Dlaczego warto ocieplić budynek? Przede wszystkim dla oszczędności. Dobrze docieplona elewacja to obniżka kosztów ogrzewania w sezonie zimowym nawet o kilkadziesiąt procent. Do ogrzania pomieszczeń potrzeba pieca o mniejszej mocy, wystarczy mniejsza ilość grzejników, spada również zapotrzebowanie na zużycie energii.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wzrasta również komfort mieszkania. Dobra izolacja cieplna powoduje, że latem w domu jest dużo chłodniej, a uszczelnienie okien w znacznym stopniu wyeliminuje hałasy z zewnątrz.
Pamiętajmy również o zdrowiu naszym i najbliższych. Ocieplenie budynku chroni przez nadmierną wilgotnością i przemarzaniem murów, co ma duży wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia grzybów i pleśni.
Nowa elewacja to również zwiększenie trwałości budynku i podniesienie jego wartości. Nasz dom jest wtedy bardziej przyjazny środowisku – mniejsza ilość energii potrzebnej do jego ogrzania oznacza mniej szkodliwych substancji w powietrzu, którym oddychamy.
JAK ZABRAĆ SIĘ ZA OCIEPLENIE BUDYNKU?
Zanim przykleimy pierwszy płat styropianu, warto przygotować dobry projekt termomodernizacji. Jest to złożony, wieloetapowy proces, który najlepiej powierzyć fachowcowi z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą.
Współpraca z profesjonalnym biurem projektowo-konstrukcyjnym otwiera przed nami wiele możliwości. Przede wszystkim zostanie przeprowadzony precyzyjny audyt energetyczny, który będzie zawierał informację i wskazówki na temat możliwych rodzajów usprawnień.
Możliwa jest wizja lokalna kamerą termowizyjną, która ujawni wszystkie miejsca powodujące największą utratę ciepła. Pozwoli to na dobór odpowiednich materiałów i ewentualne wskazówki dotyczące prac remontowych, które trzeba przeprowadzić „przy okazji”, aby nowa izolacja budynku spełniała swoje zadanie.
Często zdarza się, że przed rozpoczęciem prac związanych z ociepleniem budynku istnieje potrzeba remontu balkonów i tarasów, wymiana obróbek blacharskich, wymiana poszycia dachowego, remontu komina, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej – ocenę potrzeby wykonania takich prac najlepiej jest powierzyć specjaliście z zakresu budownictwa. Pozwoli to nam uniknąć podwójnych kosztów, jakie mogą wyniknąć, kiedy „problem” ujawni się już po wykonaniu prac dociepleniowych.
Po zakończeniu audytu sporządzony zostanie projekt termomodernizacyjny, który będzie zawierał wspomniane wyżej uwagi i wskazówki oraz propozycje zastosowania materiałów i rozwiązań montażowych, poparte technicznymi rysunkami. Tak przygotowany dokument możemy załączyć do umowy z Wykonawcą, co pozwoli precyzyjnie określić zakres wykonywanych prac i uchroni Inwestora przed dodatkowymi kosztami.
DLACZEGO WARTO ZAMÓWIĆ PROJEKT DOCIEPLENIA ELEWACJI OD BIURA ADNIL?
Moglibyśmy w tym miejscu wymienić nasze bogate doświadczenie i wieloletnią praktykę, jaką nasi specjaliści zdobyli w czasie setek zrealizowanych projektów na terenie Trójmiasta. To oczywiście jest podstawą dokonania wyboru.
Możemy również wspomnieć o konkurencyjnych cenach – jednak te uzależnione są indywidualnie od stopnia skomplikowania projektu, potrzeb i możliwości ludzi zaangażowanych w proces. Każdy dom i jego bezpośrednie otoczenie to osobna historia i od poznania tej opowieści należy zaczynać projekt.
Zamiast tego napiszemy co najbardziej nas motywuje – żyjemy i mieszkamy w tym samym mieście, w którym powstają projektowane przez nas obiekty. W naszym interesie jest, aby to miasto oferowało czyste powietrze, bezpieczne i piękne dla oka budynki. Wiemy, że efekty naszej pracy przez długie lata będą służyć ludziom (nierzadko naszym sąsiadom) i dlatego chętnie mierzymy się z odpowiedzialnością, jaka z tego wynika.